INFORMACJE NA TEMAT UBEZPIECZENIA UCZNIÓW
W ROKU SZKOLNYM 2018/2019



Aktualności (ogłoszenia)
Z ostatniej chwili...






Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

19 czerwca 2019 roku uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Bystrej uroczyście zakończyli rok szkolny 2018/2019.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, po której poczet sztandarowy poprowadził całą społeczność szkolną do Domu Ludowego na dalszą część zakończenia roku szkolnego.

Doniosłym wydarzeniem było uroczyste przekazanie sztandaru nowym członkom pocztu. I skład stanowią odtąd - chorąży Kamil Moroń, asysta Julia Klimek i Emilia Szuba orz II skład- chorąży: Krystian Wojciechowski, asysta Zuzanna Krajewska i Paulina Konieczko.

Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Szymon Krupa złożył podziękowania nauczycielom i pracownikom szkoły po czym głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Marcin Juszczęć. Wręczono listy gratulacyjne rodzicom uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce oraz podziękowania dla rodziców zaangażowanych w życie szkoły.

Uczniowie z najwyższą średnią ocen odebrali z rąk Dyrektora świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Następnie po życzeniach udanych wakacji, uczniowie i nauczyciele udali się do sal lekcyjnych by wręczyć pozostałe nagrody i świadectwa.

Zobacz galerię ...







II miejsce "Sceny 154" w konkursie Małopolskie Spotkania Teatrów Gimnazjalnych

13 czerwca b.r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Krakowie miał miejsce finał XX Małopolskich Spotkań Teatrów Gimnazjalnych 2019.

"Scena 154" wywalczyła II miejsce sztuką "Pierwsza lepsza"!

Serdecznie gratulujemy sukcesu młodym aktorom: Julii Filus, Roksanie Śliwie, Karolinie Wójcik, Kamilowi Trześniakowi i Szymonowi Krupie, a także paniom opiekunkom szkolnego koła teatralnego; pani Małgorzacie Samsonowicz i pani Katarzynie Cetnarowskiej.







Dzień patrona szkoły oraz Światowe Dni Książki

13 czerwca SU zorganizował wspomnienie patrona szkoły, Juliusza Słowackiego, połączone z obchodami Światowego Dnia Książki.

Przypomniano życie i największe osiągnięcia Juliusza Słowackiego. Zosia Górak zaprezentowała fragment wiersza wieszcza pt. „Z pamiętnika Zofii Bobrówny" . Następnie nawiązując do osoby naszego absolwenta szkoły, pana Zygmunta Adamkiewicza uczczono Święto Książki. Uczennica Gabrysia Szuba przedstawiła swoją pracę konkursową „Bystra – moja mała i ukochana Ojczyzna”. Zawarta w niej została postać Zygmunta Adamkiewicza i jego więzi z Bystrą, Szymbarkiem Gorlicami i Krakowem.

Ponadto zaprezentowano najnowszy tomik poezji „Tu wracam. Wiersze zebrane”. Wiersze poety recytowały:

Gabriela Szuba „ Tu wracam”
Aleksandra Janik „Moje miejsce na ziemi”
Lena Szura „ Ścieżkami dzieciństwa”
Paulina Konieczko „ Serce na dwa światy”
Justyna Wójcik „Najważniejszy adres”
Agnieszka Wojtas „Powiedz wędrownym ptakom”.

Niespodziankę sprawiło Grono Pedagogiczne, które również zaprezentowało wybrane wiersze poety. Wystąpili: Pan Dyrektor, Marcin Juszczęć, Pani Magdalena Fugiel-Czapka, Pani Joanna Trześniak oraz Pani Iwona Warzycka-Tokarska.

Panu Zygmuntowi Adamkiewiczowi, który z przyczyn losowych nie mógł przybyć na spotkanie z młodzieżą w Bystrej, życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zobacz galerię ...







Powiatowe zwody w siatkówce plażowej

6 czerwca 2019 roku na obiektach gorlickiego OSiR-u rozgrywane były powiatowe zawody w siatkówce plażowej. Wzięli w nich udział uczniowie naszej szkoły: 2 pary męskie Kamil Trześniak / Adrian Wszołek, Dawid Gryzik / Dominik Wojciechowski oraz jedna para żeńska Julia Filus / Gabriela Szymczyk. I to właśnie dziewczęta sięgnęły po największe laury zajmując pierwsze miejsce, a tym samym torując sobie drogę do zawodów rejonowych, które odbędą się w najbliższy wtorek 11 czerwca również na obiektach OSiR Gorlice Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom, dziękujemy parom męskim za ambicję i walkę. Oczywiście wszyscy czekamy na równie udany występ we wtorek trzymamy 😊

Zobacz galerię ...







"Humba bumba bang" - premiera

5 czerwca 2019 roku miała miejsce premiera kolejnej sztuki Szkolnego Koła Teatralnego "Scena 154". Tytuł przedstawienia brzmiał "Humba bumba bang". Sztuka przypomniała nam o potrzebie tolerancji innych oraz akceptacji samego siebie. Często bowiem to co według nas jest naszą wadą, dla innych jest atutem. Wszyscy aktorzy stanęli na wysokości zadania i otrzymali burzę oklasków. Było to szczególnie ważne, gdyż po raz pierwszy w aktywnie w prace koła zaangażowali się uczniowie klasy 4 SP i nie ma co ukrywać, premiera była dla nich niezwykle udana.
Na zakończenie Zosia Adamkiewicz wykonała piosenkę finałową "Rzeka marzeń".
W przedstawieniu zagrali: Magdalena Miarecka, Ksawier Kmak, Michał Gucwa, Malwina Augustyn, Julia Pic, Edyta Bakaj, Aleksandra Janik, Eliza Gawlik, Maja Łątka, Michał Szymczyk, Aleksandra Wójcik, Karolina Wójcik, Julia Filus, Zosia Adamkiewicz. Nad całością czuwały opiekunki koła teatralnego; pani Małgorzata Samsonowicz i Katarzyna Cetnarowska.

Zobacz galerię ...







V Gala Profilaktyczno - Edukacyjna Gminy Gorlice

4 czerwca odbyła się V Gala Profilaktyczno-Edukacyjna Gminy Gorlice. Gospodarzem imprezy była Szkoła Podstawowa w Szymbarku.

Szkołę Podstawową w Bystrej reprezentowały: Antonina Wójcik z klasy 1 SP (op. Dorota Orzechowska), Julia Wierzbicka z klasy 2 SP (op.Marta Stachura), Julia Filus z klasy 8 SP (op.Hanna Wojdyła) oraz Zosia Adamkiewicz z klasy III Gimnazjum (op.Jacek Bartusik). Uczennicom towarzyszyli rodzice, którzy przyjęli gratulacje od Wójta Gminy Gorlice, pana Jana Przybylskiego, przewodniczącego Rady Gminy, pana Mieczysława Skowrona i Dyrektor OZEA, pani Agaty Cup.

Uczennice odebrały dyplomy i nagrody za szczególne osiągnięcia w bieżącym roku szkolnym. Ponadto Pan Dyrektor Marcin Juszczęć przyjął gratulacje za aktywną pracę szkolnego Koła Teatralnego "Scena 154", którego opiekunami są pani Małgorzata Samsonowicz i pani Katarzyna Mikruta-Cetnarowska.

Zobacz galerię ...







"O naszej szkole..."








Hans Christian Andersen w naszej szkole

30 maja uczniów klasy II SP odwiedził niecodzienny gość, autor ulubionych dziecięcych baśni, Hans Christian Andersen. Wizyta związana była z konkursem czytelniczym, który zorganizowała wychowawczyni klasy II- p.Magdalena Fugiel-Czapka wraz z odbywającą praktykę, p.Angeliką Miarecką. Jego celem była popularyzacja twórczości duńskiego baśniopisarza oraz rozwijanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Przyznano równorzędne cztery I miejsca dla: Anity Augustyn, Patrycji Janik, Jakuba Piechoty i Zosi Żurowskiej. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i słodkościami. Otrzymali także od Andersena czarodziejskie ołówki , zaś najlepsi nagrody książkowe. Gratulujemy!!!

Zobacz galerię ...







XV Biesiada Poetycka

30 maja odbyła się XV Biesiada Poetycka zorganizowana przez Szkołę Podstawową w Ropicy Polskiej. Konkurs organizowany był w trzech kategoriach IV-VI i VII- VIII i III G oraz dorośli i seniorzy.

Tegoroczna biesiada odbyła się pod hasłem " Poezja twórców lokalnych". Szkołę naszą reprezentowały 3 uczennice: Gabriela Szuba (5 SP), Agnieszka Wojtas (III 3 Gimnazjum) oraz Zosia Adamkiewicz (3 Gimnazjum).

Miło nam poinformować, że Zosia Adamkiewicz zajęła bardzo dobre II miejsce, a Agnieszka Wojtas równie wysokie III miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Bardzo serdecznie gratulujemy😀👏

Uczennice przygotowały panie Małgorzata Samsonowicz oraz pani Marta Stachura.




Wycieczka na Politechnikę Krakowską

W dniu 25 maja uczniowie klas: 4,5,7,7 SP i III G udali się po raz kolejny do Politechniki Krakowskiej w ramach projektu organizowanego przez Politechnikę Krakowską i SKO wsi Ropica Polska.

Jak zwykle czekała na uczniów seria ciekawych zajęć z zakresu fizyki i chemii. Zarówno najmłodsi uczestnicy wyjazdu, jak i starsi uczniowie z entuzjazmem podchodzili do wykonywanych zadań i doświadczeń.
Opiekę nad grupami stanowiły panie: Małgorzata Samsonowicz i Hanna Wojdyła.










IV Mistrzostwa Małego Mistrza Gminy Gorlice

23 maja 2019 roku odbyły się IV Mistrzostwa Małego Mistrza Gminy Gorlice zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Ropicy Polskiej.

Naszą szkołę reprezentował 6 osobowy zespół składający się po 2 uczniów z kl I: Gabriela Korona i Karol Wszołek, z kl II: Milena Tokarz i Mikołaj Korona oraz z kl. III: Roksana Adamczyk i Krzysztof Moroń.

Uczniowie dzielnie walczyli w następujących konkurencjach: sztafeta drużynowa "Siłacze", sztafeta drużynowa "Stonoga", sztafeta drużynowa "Mistrz ortografi", sztafeta drużynowa "Biegacze", rywalizacja drużynowa" Trafiony".

Na końcową klasyfikację składała się suma punktów w poszczególnych konkurencjach.Nasz zespół zajął IV miejsce.







Niecodzienne zajęcia plastyczne

20 maja u uczniów klasy II SP na zajęciach plastycznych gościła mama Zosi Żurowskiej, Pani Ewa. Pod jej kierunkiem dzieci wykonały wiosenne kwiaty- tulipany metodą iris folding :)

Wszyscy pracowali z wielkim zapałem, wykazali się wyjątkową cierpliwością i dobrym gustem w doborze kolorów.

Jest nam bardzo miło, kiedy rodzice włączają się w życie szkoły. Dziękujemy!!!









Nominacja do nagrody finałowej XX Małopolskich Spotkań Teatrów Gimnazjalnych

Nasza bystrzańska "Scena 154" w składzie Julia Filus, Szymon Krupa, Karolina Wójcik, Kamil Trześniak i Roksana Śliwa wywalczyła dzisiaj podczas krakowskich XX Małopolskich Spotkań Teatrów Gimnazjalnych NOMINACJĘ do nagrody finałowej. Uczniowie wystąpili w sztuce na podstawie komedii Aleksandra Fredry "Pierwsza lepsza".

13 czerwca odbędzie się w Krakowie finał, podczas którego przyznane zostaną nagrody i wyróżnienia za występy zespołów oraz nagroda dla najlepszego aktora.

Trzymajmy za nich kciuki, a tymczasem serdecznie gratulacje za nominację.

Wspaniała praca uczniów i opiekunek pani Małgorzaty Samsonowicz i pani Katarzyny Cetnarowskiej.







Gminny Konkurs plastyczno – literacki „Pędzlem i piórem o tej, która sercu najbliższa...”.

W dniu 20 maja w Urzędzie Gminy Gorlice odbył się konkurs plastyczno – literacki, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szkół Gminy Gorlice. Każdą szkołę reprezentowało dwoje uczniów, z naszej szkoły w konkursie wzięły udział dwie uczennice: Amelia Stanek z kl. I SP – prezentowała pracę plastyczną z wizerunkiem zabytkowej, białej kapliczki oraz Gabriela Szuba z kl. V SP – zaprezentowała pracę literacką pt. „Bystra – moja mała i ukochana Ojczyzna”. Gabrysia wywalczyła II miejsce , przedstawiając pracę w formie książki o zabytkach Bystrej oraz o twórczości pana Zygmunta Adamkiewicza – poety sławiącego piękno tej wsi. Uczennica napisała pracę pod kierunkiem wychowawczyni – p. Marty Stachury. Prace plastyczne i literackie oceniało jury w składzie: p. Jan Przybylski – wójt Gminy Gorlice, p. Agata Cup – dyrektor OZEA Gminy Gorlice, p. Grażyna Jarkiewicz - dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice oraz p. Łukasz Markowski – kierownik Referatu Organizacyjnego Urzędu Gminy Gorlice. Praca literacka Gabrysi, a przede wszystkim przedstawiony w niej dorobek poetycki p. Zygmunta Adamkiewicza, wzbudziły zachwyt i wielkie zainteresowanie. Gabrysia wywalczyła dla całej swojej klasy nagrodę – niespodziankę w postaci wizyty i wspólnych lodów z p. Wójtem. Z całego serca gratulujemy!

Zobacz galerię ...







Festiwal piosenki "Małolat"

16 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej w Dominikowicach odbył się kolejny już Małolat Festiwal Piosenki. Tym razem hasło imprezy brzmiało: " Bo ja mam tylko jeden świat".

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III SP: Kacper Korona, Dawid Wojciechowski,Julia Fabisz oraz Krzysztof Moroń. Pod opieką wychowawczyni przygotowali dwie piosenki, które nawiązywały do aktualnej edycji konkursowej : przyrodniczą " Wiosenny walczyk" oraz turystyczną "Gdybym miał gitarę ".

Zespół z Bystrej rozsławił swoją szkołę wdzięczną nutą, za co został wyróżniony dyplomem, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy upominek w postaci kubka.

Zobacz galerię ...







Zabawki naszych dziadków

Dnia 15 maja w klasie 5 SP odbyły się nietypowe warsztaty z zakresu rzemiosła. Zajęcia te poprowadził pan Jan Dziubyna, który na co dzień zajmuje się pracą w Łemkowskiej Zagrodzie Edukacyjnej w Gładyszowie. Podczas warsztatów, dzieci wykonywały proste i ekologiczne zabawki swoich przodków z gałązek wikliny, gęsich piór i ziemniaków. Uczniowie pod czujnym okiem p. Jana i z dużym zapałem konstruowali drewniane gwizdki, trąbki oraz proce – „pukawki”. Zajęcia te, dostarczyły dzieciom wiele radości, niezapomnianych wrażeń, a także satysfakcji. Uczniowie wykazali się dużym sprytem i pomysłowością.

Zobacz galerię ...







Wyróżnienie dla naszej uczennicy w ogólnopolskim konkursie plastycznym - "Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje"

W dniu 13 maja w Centrum Kształcenia ustawicznego w Gorlicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w konkursie ogólnopolskim zorganizowanym przez KRUS w Gorlicach pod hasłem: Bezpiecznie na wsi: "Maszyna pracuje a dziecko obserwuje".

Niezmiernie nam milo poinformować o wyróżnieniu dla uczennicy Alicji Bakaj. Jej praca została doceniona spośród 300 zgłoszeń konkursowych.

Alicja wykazała się pomysłowością i zrozumieniem tematu. Gratulujemy talentu i ciekawego pomysłu.

Zobacz galerię ...







Naukowe potyczki

W dniu 9 maja w Szkole Podstawowej w Kobylance odbyły się potyczki naukowe szkół Gminy Gorlice. Każda szkoła wybrała swoich „7 wspaniałych uczniów”, którzy musieli przebrnąć przez labirynt naukowych zagadek. W naszej drużynie wystąpili: Szymon Korona - kl. 4 SP, Patryk Miarecki – kl. 5 SP, Patryk Rojek – kl. 6 SP, Krystian Wojciechowski – kl. 7 SP, Kamil Krajewski – kl. 8 SP, Zuzanna Orzechowska – kl. 3 Gim. Nasza wspaniała siódemka godnie wywalczyła 5 miejsce, wykonując z wielkim zaangażowaniem szereg zadań z zakresu: matematyki, fizyki, historii, techniki oraz świetnie radząc sobie w konkurencjach sportowych, literackich i kulinarnych. Uczniowie wykazali się bogatą wiedzą, sprytem i kreatywnością. Podczas konkurencji nie zabrakło świetnego humoru i wspaniałej zabawy. Serdecznie gratulujemy Wspaniałej Siódemce! Opiekę nad drużyną sprawowała p. Marta Stachura.

Zobacz galerię ...







Święto Konstytucji 3 Maja

10 maja uczczono w naszej szkole 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Julia Filus i Roksana Śliwa z klasy 8 SP przybliżyły uczniom niezwykłe osiągnięcie narodu polskiego, jakim była pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja. Przypomniano, że wolność nie jest nam dana na zawsze, należy o nią dbać i szanować ją.

Program artystyczny przygotowali nauczyciele: pani Katarzyna Fil oraz panowie Łukasz Wiatr i Grzegorz Fiega.

Zobacz galerię ...







Przekazanie środków zebranych w ramach akcji charytatywnej na rzecz Antosi

10 maja na nasze zaproszenie przybyła do Bystrej pani Barbara Kluk wraz z córeczką Antosią.

Przez ostatnie tygodnie Szkoła Podstawowa w Bystrej była zaangażowana w akcję zbiórki charytatywnej na operację Antosi z Szymbarku.

Z dumą informujemy, że dzięki wielkiej mobilizacji wspaniałych Mam z Bystrej, które upiekły pyszne ciasta, udało się zebrać 3230 zł!!! Cała kwota w całości została przeznaczona na operację dla Antosi.

W uroczystym przekazaniu funduszy przez Pana Dyrektora, Marcina Juszczęcia wzięli udział przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Bystrej oraz pani Grażyna Rojek reprezentująca Radę Rodziców .

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyłączyli się do akcji Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców serdecznie dziękujemy, a Antosi życzymy powodzenia i dużo zdrowia!







XXV Przegląd Wielkanocny Gminy Gorlice

14 kwietnia w Niedzielę Palmową zorganizowano XXV Przeglądy Wielkanocne Gminy Gorlice.

W Wiejskim Domu Kultury w Kobylance odbył się konkurs na tradycyjną pisankę wielkanocną, potem. Następnie barwny korowód przemaszerował do sanktuarium w Kobylance na uroczystą Mszę Świętą. Po mszy odbyła się prezentacja palm i koszyków wielkanocnych oraz koncert scholi "Turbo Anioły".

Nasza szkoła jak co roku wzięła udział w Prezentacjach Wielkanocnych. Palmę i koszyk świąteczny przygotowali uczniowie klasy 5 SP Patryk Miarecki i Jakub Moroń. W pracach pomagały mamy uczniów oraz pani Marta Stachura.

Zobacz galerię ...







Egzaminy końcowe uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej

W dniach 10, 11 i 12 kwietnia uczniowie klasy III Gimnazjum przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. Rozwiązywali arkusze z historii i Wos-u, języka polskiego, przedmiotów przyrodniczych, matematyki oraz języka obcego.

Z kolei w dniach 15, 16 i 17 kwietnia pierwszych raz odbywał się egzamin ósmoklasisty. Uczniowie klasy 8 SP odpowiadali na pytania egzaminacyjne z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wszystkim życzymy satysfakcjonujących wyników.

Zobacz galerię ...







Życzenia Wielkanocne - 2019 r.









Wyróżnienie dla uczennicy naszej szkoły w V Wiosennym Konkursie Recytatorskim

Zosia Adamkiewicz z klasy III Gimnazjum wzięła udział w drugim dniu przesłuchań w ramach V Wiosennego Konkursu Recytatorskiego, który odbywał się 5 kwietnia w Gorlickim Centrum Kultury w Gorlicach.

Zosia startując w kategorii II - młodzież szkół gimnazjalnych (klasa III) oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych (klasy I-IV) zdobyła wyróżnienie! Opiekunem uczennicy była pani Małgorzata Samsonowicz.

Serdecznie gratulujemy!!!







Nagroda publiczności dla uczennicy naszej szkoły w V Wiosennym Konkursie Recytatorskim

4 kwietnia odbył się V Wiosenny Konkurs Recytatorski zorganizowany przez Gorlickie Centrum Kultury oraz Wydział Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

Niezmiernie miło nam poinformować, że reprezentująca naszą szkołę Julia Filus z klasy 8 SP otrzymała Nagrodę Publiczności. Julka startowała w I kategorii – młodzież szkół podstawowych – klasy VII-VIII.

Serdeczne gratulacje dla Julki i opiekuna, pani Małgorzaty Samsonowicz.









"Testament poetycki" - artykuł na temat twórczości absolwenta naszej szkoły w miesięczniku "WIADOMOŚCI"

ppppppppppppppppp

TESTAMENT POETYCKI

„Miastu – dostatku, ludziom – miłości, światu – pokoju – racz nam dać Panie”


ZYGMUNTA ADAMKIEWICZA nie trzeba przedstawiać mieszkańcom Krakowa, zwłaszcza jego prawobrzeżnej części, ani tym bardziej czytelnikom „Wiadomości”. Nauczyciela, poetę, wokalistę, animatora kultury można spotkać na Kurdwanowie, gdzie od lat mieszka i skąd wyrusza nie tylko w krakowski świat.

Znany z organizowania wydarzeń literackich i kulturalnych nie tylko naszej dzielnicy, znany z drugoplanowych ról w telewizyjnych serialach jest Zygmunt Adamkiewicz także aktywny na portalu społecznościowym, gdzie rejestruje ważne chwile, ale też komentuje otaczający go świat (w „Wiadomościach” nr 1/ 2015 r. można przeczytać o życiu i różnorodnych formach aktywności poety).

GENEZA

Na początku bieżącego roku ukazał się zbiór wierszy „Tu wracam” Zygmunta Adamkiewicza. W notce autobiograficznej poeta pisze: „Wydałem pięć tomów poetyckich i jedną książkę prozatorską. Większość wierszy z tych tomów oraz nowych liryków zostało zebranych w jeden tom…”.

Co sprawia, że twórca decyduje się na pewien rodzaj podsumowania? Jaka jest geneza tego zbioru? Odpowiedzi na te pytanie znajdzie zainteresowany w ostatnim rozdziale „Zanim się zamknie moja księga”, gdzie Zygmunt Adamkiewicz napisał m.in.: „Mam nadzieję, że wiersze, które zostawię po sobie, będą źródłem czerpania przez czytelników wartości, które w nich zawarłem. (…) Urodziłem się po zakończeniu II wojny światowej i do tej pory jest mi dany największy skarb, którego nie doświadczyli moi rodzice i rodzeństwo. Tym skarbem jest pokój. Ten znak pokoju chcę przekazać współcześnie żyjącym i następnym pokoleniom, które przyjdą po mnie.”

Już tytuły poszczególnych rozdziałów książki mogą uświadomić zakres tematyki wierszy; „Bystra moja ojczysta”, ”Gorlice – miasto mojej młodości. Ziemia gorlicka”, „Przyroda, obrazy z lat minionych”, „Przemijanie”, „Wiersze okolicznościowe”, „Wiersze wielkanocne”…

ROZDWOJENIE

W rozdz. I poeta zabiera nas do świata dzieciństwa. Nawet gdybym nie znała autora lirycznych zachwytów na temat jego małej Ojczyzny, na temat świata, który przechowuje w swej pamięci, a o którym pisze m.in. w wierszu „Tu wracam”: „Tu stałem się cząstką/ świata/ Wykołysał mnie wiatr/ na grzbiecie wzgórz/ i dnie doliny…”, to po lekturze liryków mogłabym powiedzieć, że to poetycki krajobraz bliski bardzo wielu osobom. Zwłaszcza tym, którzy w XX w. wyruszyli w świat wielkomiejski ze swych wiosek i starają się odnaleźć nowe miejsce. Zresztą poeta nie ukrywa tego rozdwojenia: „Podzieliło się moje serce/ na Bystrą pod Gorlicami/ na Kraków z Wisłą pod bokiem/ i zielonymi Plantami…”. A w innym wierszu wyznaje: „Jestem ptakiem na dwa światy…”

Świat dzieciństwa był i jest ważny dla twórcy. Karmi się on wspomnieniami i przywołuje je w takich np. obrazach poetyckich: „Bystra moja daleka/ srebrna moja Bystrzanka/ w Wielkanocną Sobotę/ biegłem święcić baranka/ W księżycowe wieczory/ gdzie kapliczka w dolinie/ na majowe nieszpory/ biegłem chwalić Maryję…”. A na szczególną uwagę zasługuje, moim zdaniem, wiersz „Burza nad Bystrą”. Wzruszyłam się, czytając utwór. W lirycznym opisie strachu dzieciństwa odnajdzie swe przeżycia wielu czytelników. Chciałoby się zapytać, czy dzisiaj ktoś jeszcze w taki sposób tłumaczy dzieciom niezrozumiałe zjawiska?

Przy lekturze wierszy poświęconych małej Ojczyźnie warto też zwrócić uwagę na postawę wdzięczności poety, zawartą m.in. w utworze: „Bystrej wierszem się kłaniam”, gdzie podmiot liryczny wyznaje: „… Bystrej/ wierszem dziękuję/ tutaj z miłością wielką/ ziemię ojczystą całuję”.

AFIRMACJA ŻYCIA

Świat przedstawiony w wierszach to także Gorlice, gdzie poeta poznawał kolejne miejsca i nowych ludzi. W tym rozdziale moją uwagę przykuł wiersz poświęcony wynalazcy lampy naftowej. Zauważyłam, że autor operuje w nim odmiennym językiem. Poetycka metafora, trafne porównania, krótkie wersy, ustąpiły w wierszu „Ignacy Łukasiewicz” miejsca fabule. Autor pisze: „Naftowy zapach Gorlickiej Ziemi/ Łukasiewicza zapewne zwabił/ w mieście nad Ropą u Aptekarza/ młody Ignacy zaraz się zjawił…”. Aby przypomnieć rolę bohatera utworu, poeta zaznacza: „Tu na Zawodziu przy Frasobliwym/ pierwsza naftowa lampa stanęła/ I o Ignacym Łukasiewiczu/ sława i chwała w świat popłynęła”. W rozdziale poświęconym Gorlicom dostrzegłam także motywy charakterystyczny dla poety – wdzięczność i życzliwość, wyrażone tym razem w wierszu „Życzenia miastu”, gdzie czytamy: „Miastu – DOSTATKU/ Ludziom – MIŁOŚCI/ Światu – POKOJU/ Racz nam dać Panie”.

Warto też zwrócić uwagę na poetyckie opisy zawarte w prezentowanych wierszach. Jawi się w nich poeta mistrzem słowa. Opisuje przyrodę, tworzy literackie portrety (jak np. w wierszu „Kobieta z gór”), ale też uświadamia czytelnikowi nieuchronność przemijania. Jak przystało na artystę ceniącego życie w różnych jego odsłonach, wyznaje: „Na następną porę roku czekam/ warto czekać/ warto chwilą żyć”. Tę afirmację życia można odnaleźć w innym utworze, gdzie czytamy: „Ktoś zabił embrion nienarodzony/ gdzie jest to prawo do życia?”

Przemyśleniami na temat przemijania obdarza m.in. podmiot liryczny w wierszu „Dopadła mnie jesień”, gdzie czytamy: „Dopadła mnie złota jesień/ i nic jej nie wystraszy/ nikt nie przegoni”. To ważny motyw twórczości Zygmunta Adamkiewicza, wszak poświęcił mu poeta osobny rozdział. W nim odnajduję horacjańskie przekonanie o sile poezji. W wierszu „Poetom umarłym” czytamy: „… Umarli poeci nie milkną/ na zawsze”. W tymże rozdziale po raz kolejny dostrzegam motyw wdzięczności w chwytającym za serce wierszu „Dziękuję za życia skarb”, gdzie bohater liryczny wyznaje: „Jeszcze się w tańcu kręcę z finezją/ choć pod skrzydłami wyrasta garb/ Zanim zatańczę z siostrą Amnezją/ Dziękuję Panu za życia skarb”.

MODLITWY

Kolejne wiersze zawarte w zbiorze udowadniają, że ich autor potrafi pisać właściwie na każdy temat. Odnosi się np. do swoich związków z zespołem pieśni i tańca UJ „Słowianki”, ale też reaguje na konkretne wydarzenie, jak w wierszu „Serce <>”. Jest też autorem hymnów, spośród których mnie szczególnie podoba się ten poświęcony Janowi Pawłowi II. W utworze „Na wieczną chwałę”, który śpiewają Łukasz i Paweł Golcowie, poeta zapowiada budowę kopca na cześć polskiego papieża i przekonuje: „Tu w Krakowie pozostał Twój duch/ na tej ziemi skąd wezwał Cię Bóg/ do papieskiej posługi/ na czas trudny i długi/ Tobie Kopiec wznosimy do chmur”.

Zbiór zamykają poetyckie modlitwy. W „Prośbie do Pana” pomiot liryczny prosi o: „trochę czasu” i wyznaje: „Chciałbym zacząć od nowa/ zmienić co już wykute/ wykrzyczeć ciche słowa/ na dnie serca ukryte…” . Z kolei w liryku „Panienka Bystrzańska” autor ponownie pisze o przywiązaniu do swych korzeni, gdy prosi Maryję ukazaną w wizerunku bystrzańskim o wszelkie dobro dla ukochanej ziemi, dla jej kolejnych pokoleń.

We wspomnianym zakończeniu zbioru wierszy Zygmunt Adamkiewicz nie kryje swych obaw związanych ze śmiercią. Pisze m.in. : „… Zanim moja księga zamknie się na zawsze. Kiedy to nastąpi? Tego nikt nie wie…”. Wierzę, że pomimo tak wyraźnego pożegnania, wręcz testamentu poetyckiego, jeszcze niejeden wiersz Zygmunta przeczytam, jeszcze niejedną jego rolę w serialu obejrzę, niejedno zdjęcie i post na fb zobaczę! A przede wszystkim jeszcze wiele razy spotkam poetę na kurdwanowskich i krakowskich ścieżkach!

Maria Fortuna – Sudor

fot. z arch. Zygmunta Adamkiewicza





















































Link do artykułu ...







Targi Edukacyjne - Festiwal Zawodów w Krakowie

21 marca uczniowie klasy III Gimnazjum pod opieką pani Marty Stachury i Elżbiety Szymczyk-Kmak udali się wraz z rówieśnikami Gminy Gorlice do Krakowa.

Odbyły się tam coroczne Targi Edukacyjne - Festiwal Zawodów w Krakowie. Uczniowie poznali bogatą ofertę szkół średnich naszego województwa, a poza tym mile spędzili czas.

Zobacz galerię ...







Marzanny z Bystrej na podium!

21 marca o godzinie 10.00 odbył się w Szymbarku finał konkursu "Małopolska Marzanna", którego organizatorem jest Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku.

Nasza szkoła od lat bierze udział i zdobywa laury w tym konkursie.W tym roku klasy 4-6 SP oraz chętni z klasy 7 SP przygotowali bardzo ciekawe, bo ekologiczne Marzanny. Opiekunem, a zarazem pierwszym oceniającym wartość prac, był pan Arkadiusz Kapłon.

Niezmiernie miło nam poinformować, że w IX finale konkursu uczennice klasy 7 SP zajęły dwa równorzędne II miejsca: Oliwia Świniarska indywidualnie oraz Emilia Szuba i Aleksandra Ligęza za wspólną pracę. Ponadto chłopcy z klasy 5 SP Łukasz Łątka i Patryk Miarecki otrzymali wyróżnienie. Uczniowie odebrali nagrody i dyplomy, następnie ruszyli w pochodzie z Marzannami nad rzekę Ropę.

W uroczystości wzięli udział pani Maria Gubała, starosta gorlicki, Jan Przybylski, Wójt Gminy Gorlice oraz Zbigniew Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Serdecznie gratulujemy, a oto fotorelacja z tego wydarzenia oraz z szkolnego apelu.

Zobacz galerię ...







Pierwszy Dzień Wiosny klas I-III SP

21 marca uczniowie klas 1-3 SP odbyli interesujące spotkanie z opiekunem profesjonalnie szkolonego psa. Dzieci zostały zapoznane z bezpiecznymi formami i zasadami postępowania podczas spotkania z psem.

Kolejnym gościem, który odwiedził uczniów był podróżnik, który w przystępny sposób zaprezentował słuchaczom mało znany im kraj Bliskiego Wschodu, Iran.

Po zakończeniu pokazów, najmłodsi uczniowie udali się wraz z kolegami ze starszych klas przed budynek szkolny, by wziąć udział w symbolicznym spaleniu marzanny i pożegnaniu zimy.

Zobacz galerię ...







Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej spędzili w radosnej atmosferze. Na dobry początek dnia, z inicjatywy UKS Orzeł Bystra i Samorządu Uczniowskiego rozegrany został międzyklasowy Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej. Mecze sędziowała pani Hanna Wojdyła. Uczniowie rywalizowali w kategoriach chłopcy i dziewczęta z każdej z klas. Zwycięzcami okazały się drużyny dziewcząt i chłopców z klasy 8 SP, II miejsce przypadło drużynom z klasy 7 SP, a III reprezentantom klasy 6 SP. Klasa III Gimnazjum nie brała udziału w turnieju z powodu wyjazdu do Krakowa na Targi Edukacji. Po emocjach sportowych przyszła pora na spotkanie z podróżnikiem. Tym razem, dzięki barwnym opowieściom prowadzącego uczniowie przenieśli się do świata Bliskiego Wschodu. Poznali zwyczaje, kulturę i warunki życia mieszkańców Iranu. Obszerna fotorelacja zrobiła na uczniach wrażenie. Po prelekcji cała społeczność szkolna udała się na zewnątrz budynku, by w bezpiecznych warunkach dokonać spalenia kilku Marzann. W ten sposób symbolicznie pożegnano się z zimą i przywitano wiosnę.

Zobacz galerię ...







VII Bystrzański Marsz Kobiet Po Zdrowie przeszedł już do historii.

Dzień 8 marca w Szkole Podstawowej w Bystrej miał jak zwykle sportowy wymiar. Koordynator i pomysłodawczyni całej inicjatywy, nauczycielka pani Hanna Wojdyła ponownie odniosła sukces, gdyż kolejna edycja marszu zgromadziła jeszcze liczniejszą niż poprzednio liczbę uczestniczek. Na placu przed szkołą zgromadziło się 44 panie, a w trasę poprowadził je rasowy przewodnik, czarny doberman. Jak zwykle trzon stanowiły uczennice szkoły od klasy 4 SP począwszy, na III Gimnazjum kończąc. Dobry przykład dały nauczycielki, mamy i babcie. Wśród nich znalazły się przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Bystrej. Marsz w pięknej słonecznej aurze minął szybko i przyjemnie. Na powracające panie czekała kawa, herbata i ciasto ufundowane przez Dyrektora Szkoły, pana Marcina Juszczęcia. Integracja bystrzańskich kobiet była bardzo udana. Dopełnieniem tego okazały się wspólne zajęcia fitness, które poprowadził znany i ceniony instruktor fitness i choreograf, pan Grzegorz Halko.

Podziękowania dla pana Arkadiusza Kapłona za piękny plakat promujący to wydarzenie oraz dla chłopców, którzy przygotowali miejsca do poczęstunku i instalowali sprzęt nagłaśniający.

Pani Hanno czekamy wszyscy na kolejną edycję Bystrzańskiego Marszu Kobiet Po Zdrowie, ponieważ idea jest słuszna, a zadowolenie Pań wielkie.

Zobacz galerię ...







Szkolne walentynki

14 lutego w Dzień Świętego Walentego odbyła się szkolna zabawa karnawałowa. Miała ona jednak szczególny wymiar. Cała społeczność Szkoły Podstawowej w Bystrej otworzyła swoje serca dla chorej Antosi, która oczekuje na kosztowną operację w Szwajcarii. Z myślą o niej, podczas zabawy rozprowadzano przepyszne kanapki, pizzerinki, tosty, gofry i wspaniałe wypieki. W akcję zaangażowali się niezastąpieni Rodzice, uczniowie i wychowawcy wraz z Dyrektorem Szkoły. Akcja i jej odzew przekroczyły nasze oczekiwania!!! Nie mogło tego dnia zabraknąć poczty walentynkowej i muzycznej oprawy. Rolę DJ-a dzielnie pełnił kontuzjowany kolega Patryk.

Na koniec warto dodać, że pomoc dla Antosi rozpoczęła się już tydzień wcześniej. W dniach 4,6 i 8 lutego rozprowadzano w szkole ciasto, a dochód z niego również został przekazany na rzecz Antosi. Jeszcze raz chylimy czoło Rodzicom, którzy przygotowali morze słodkości. Wszystko rozeszło się w mgnieniu oka.

Zobacz galerię ...







Z wizytą w kinie…

W dniu 7 lutego nasi szkolni miłośnicy zwierząt, a konkretnie psów, udali się do Nowego Sącza, do kina Helios na premierę filmu pt. „O psie, który wrócił do domu”. Rodzice, wychowawcy oraz uczniowie klas: 2, 3 i 5 SP obejrzeli wzruszającą opowieść o przyjaźni człowieka z psem. Film, który powstał na podstawie jednej z bestsellerowych książek W. Bruce’a Camerona, dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Owa niezwykle poruszająca historia uroczej Belli - psa, który pokonał ponad 400 mil, by odnaleźć swego ukochanego właściciela, sprawiła, że wszyscy z zapartym tchem śledzili jej perypetie, roniąc ukradkiem łzy… Odważna sunia podczas długiej, wyczerpującej i niebezpiecznej wędrówki do domu, przeżywała wiele przygód, a także poznała niezwykłych przyjaciół.

…W końcu psia wierność wobec człowieka nie ma żadnych granic, których nie da się pokonać… a pies jest najlepszym przyjacielem człowieka…

Zobacz galerię ...







JESTEŚMY MISTRZAMI!

W miniony piątek 1.02.2019 rozegrany został turniej piłki siatkowej. Po raz pierwszy w 24 letniej historii Gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej starsi chłopcy z naszej szkoły zajęli I miejsce w siatkówce. Dzięki wspaniałej grze naszej reprezentacji, pokonaliśmy zespoły Ropicy Polskiej, Kobylanki, a w finale zespólł z Szymbarku. Niektórym mocno zdziwionym przypominamy, że to ten sam skład, który 2 lata temu jako grupa młodsza, wygrał wszystkie zawody sportowe w ramach Gminnych Igrzysk. Co więcej, kilkakrotnie stawał na podium w Powiecie, a nawet Rejonie w różnych dyscyplinach. Zawodnicy pokazali jak wielka jest siła pracy zespołowej, ambicji i chęci zwycięstwa. Jesteśmy z nich bardzo dumni i serdecznie gratulujemy... Skład zespołu: Trześniak Kamil-kapitan, Wszołek Adrian, Gryzik Dawid, Wojciechowski Dominik, Wojciechowski Krystian, Adamczyk Mateusz, Moroń Kamil oraz Łątka Kornel







Zarządzenia Wójta Gminy Gorlice dotyczące terminów i kryteriów rekrutacji do przedszkoli i Szkół Podstawowoych, na rok szkolny 2019/2020







Oferta OKGG filia w Bystrej w okresie ferii zimowych







Szkolna Wigilia

21 grudnia odbyła się uroczystość szkolnej Wigilii. Wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście: pani Agata Cup ( dyrektor OZEA Gminy Gorlice), Iwona Załęska (sekretarz Gminy Gorlice), Jacek Bartusik (instruktor OKGG filia Bystra), Barbara Wielgos (dyrektor Samorządowego Przedszkola w Bystrej), a także emerytowani nauczyciele na czele z wieloletnimi dyrektorami szkoły panią Ewą Magierą i Markiem Balickim uczestniczyli w Szkolnej Wigilii. Po powitaniu wszystkich gości wysłuchaliśmy pięknych kolęd przygotowanych przez każdą z klas. Niespodzianką dla wszystkich było wykonanie kolędy "Oj Maluśki" przez panią Joannę Trześniak. Korzystając z okazji Pan Dyrektor Marcin Juszczęć złożył w imieniu wszystkich życzenia z okazji imienin pani Ewie Magierze. Nadszedł później czas, gdy wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i życzyliśmy sobie wspaniałych rodzinnych Świąt i błogosławieństwa Bożej Dzieciny. foto: Justyna Wójcik, Magdalena Fugiel- Czapka.

Zobacz galerię ...







Szkolna wystawa ozdób świątecznych

W oczekiwaniu na Wigilię prezentujemy nasz szkolny hol.
Na stołach prezentują się przepięknie wykonane Bożonarodzeniowe szopki i ozdoby świąteczne. Pośrodku zaś stoi kolorowa choinka.

Autorami prac konkursowych są następujący uczniowie: Zuzia Szura, Filip Grzeszczuk, Julka Żydło, Kamil Wojciechowski, Nikola Moroń z klasy 1 SP. Z klasy 2 SP- Ania Szura, Patrycja Janik, Gabrysia Śliwa, Zosia Żurowska i Kinga Przybyło. Klasę 3 SP reprezentują: Dominik Totoś i Julka Fabisz. Szopkę wykonali także Patryk Miarecki i Łukasz Łątka z klasy 5 SP, natomiast klasę 7 godnie reprezentował Krystian Wojciechowski.

Wszystkie prace wykonane zostały z pomysłem i przede wszystkim z sercem.

Zobacz galerię ...







Świąteczny wystrój klas

Magia Świąt Bożego Narodzenia ogarnęła całą szkołę. Uczniowie przystroili swoje sale lekcyjne najpiękniej jak potrafili. Oto nasza fotorelacja :)

Zobacz galerię ...







NO PROMIL - NO PROBLEM

20 grudnia 2018 r. w Wieliczce odbyło się podsumowanie kampanii społeczno-profilaktycznej, w którym wzięła udział uczennica naszej szkoły Zosia Adamkiewicz. Była to już XI edycja kampanii, której celem jest zwiększenie aktywnego udziału młodych obywateli w rozwiązywanie problemów społeczności na poziomie lokalnym oraz włączanie dzieci, młodzieży i dorosłych we współpracy z samorządami, w przeciwdziałanie zachowaniom stanowiącym zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Zosia została laureatką konkursu plastycznego. Swoją pracę przygotowywała pod opieką pana Jacka Bartusika-pracownika GOK. Nagrodą dla laureatów konkursów ze szkół województwa małopolskiego była wycieczka do kopalni soli w Wieliczce. Szkolnym koordynatorem kampanii była pani Joanna Wolska. W konkursie zostali również wyróżnieni następujący uczniowie z naszej szkoły: Zosia Żurowska, Julia Wierzbicka oraz Kacper Korona.

Nagrodzona praca ...

Strona internetowa kampanii społecznej ...







Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia







II miejsce naszej uczennicy w Gorlickim Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych

Julia Wierzbicka wzięła udział w GORLICKIM KONKURSIE SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH. Do Gorlickiego Centrum Kultury zgłoszono 115 szopek.
8 grudnia 2018 roku Komisja Konkursowa ogłosiła wyniki. Julka w swojej kategorii klas 1-3 SP zajęła II miejsce!
18 grudnia w Domu Polsko-Słowackim im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom.







List pani Minister Edukacji Narodowej do pracowników Oświaty z okazji Świąt Bożego Narodzenia







Szkolne Mikołajki

6 grudnia Szkołę Podstawową w Bystrej odwiedził Święty Mikołaj. Wszystkie grzeczne dzieci oraz dorośli otrzymali prezenty. Pomocnikami Świętego Mikołaja były rezolutne dziewczyny Ola i Gabrysia.

Zobacz galerię ...







Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

28 listopada uczniowie klas 1-4 SP wzięli udział w pokazie przygotowanym przez Samorząd Uczniowski z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia.

Uczniowie dzięki krótkim zwiastunom przypomnieli sobie najbardziej lubiane bajki z misiami: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Yogi, Gumisie, Miś Colargol.

Samorząd Uczniowski przybliżył historię święta związaną z amerykańskim prezydentem Teodorem Roosveltem. Następnie chętni uczniowie zaprezentowali swoje pluszaki i opowiedzieli za co je lubią. Kolejnym wyzwaniem najmłodszych było odgadnąć na podstawie fragmentu tekstu o jakiego bohatera bajek chodzi. Gdy zakończyła się ta rywalizacja, uczniowie wysłuchali historii książek o Kubusiu Puchatku, a następnie oglądnęli krótki odcinek z jedną z przygód Puchatka i jego przyjaciół. Uczniowie jeszcze raz zostali sprawdzeni z wiedzy o swoich ulubionych misiach rozpoznając o kogo chodzi na podstawie pokazów pantomimy.

Finałem akcji było wspólne pamiątkowe zdjęcie dzieci z ich ulubionymi maskotkami.

Zobacz galerię ...







Dzień Życzliwości

23 listopada królował w naszej szkole kolor żółty, symbol szczęścia i radości. Tego też dnia Samorząd Uczniowski zaprosił całą społeczność szkolną na krótki program artystyczny nawiązujący do Dnia Życzliwości.
Przypomniano genezę święta, najpiękniejsze aforyzmy na temat życzliwości. Przedstawiono także cenny przepis na życzliwość.
Ponadto ogłoszono wyniki sondy na najbardziej życzliwych uczniów. Na koniec zaś odbył się koncert życzeń dla nauczycieli wraz z muzycznymi dedykacjami.
Wszystkim zebranym, młodszym i starszym udzielił się duch dobrej zabawy.

Zobacz galerię ...







Podsumowanie Dnia Zainteresowań

W dniu 22.XI.2018 roku odbył się w naszej szkole DZIEŃ ZAINTERESOWAŃ będący podsumowaniem działań podejmowanych w miesiącu listopadzie przez uczniów, wychowawców, nauczycieli, pedagoga i doradcę zawodowego. Jego celem było zachęcenie społeczności szkolnej do odkrywania w sobie i rozwijania zainteresowań, zdolności, a także do autoprezentacji na forum szkoły, pokazania ciekawych, bezpiecznych form spędzania czasu wolnego.
Uroczystość zorganizowali uczniowie z klas IV – VIII i III gimnazjum pod opieką pani Marty Stachury i pani Dominiki Wiatr. Pomysłowość, aktywność, zaangażowanie uczniów przerosło oczekiwania organizatorów. Na sali gimnastycznej podczas finałowego Dnia Zainteresowań swoje prezentacje, kolekcje, zbiory, wystawy prac, umiejętności i osiągnięcia sportowe, umiejętności wokalne, taneczno – akrobatyczne, muzyczne, fotograficzne, społeczne i organizacyjne zaprezentowało uczniów, zgrupowanych w ramach 22 stoisk. Byli to: Edyta Bakaj, Paweł Gazda, Albert Ligęza, Łukasz Łątka, Patryk Miarecki, Karol Olech, Gabriela Szuba, Paulina Piechota, Martyna Jerzak, Maria Deda, Hubert Filus, Kamil Adamczyk, Zofia Górak, Daria Wszołek, Maciej Moroń, Lena Szura, Karol Smołkowicz, Iwona Koszyk, Mateusz Deda, Krystian Wojciechowski, Michał Szymczyk, Julian Kudławiec, Weronika Górska, Alicja Bednarz, Magdalena Szura, Dominik Klimek, Kamil Trześniak, Zuzanna Orzechowska, Kacper Tokarz, Wioletta Konieczko, Gabriela Krupa, Szymon Krupa, Klaudia Adamczyk, Klaudia Łątka, Zofia Adamkiewicz, Dawid Gryzik, Paulina Górska.
W Dniu Zainteresowań wzięli też udział zaproszeni goście: nasza absolwentka Wiktoria Sikora, pan Jacek Bartusik instruktor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice, Wiktoria Wojtaszek oraz uczniowie ZS Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej, którzy pod opieką nauczycielek pani Agnieszki Niemas i pani Agnieszki Topór zaprezentowali pokaz robienia stroików i dekoracji pierniczków.
Bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy zaprezentowali swoje umiejętności, zainteresowania, zdolności, kolekcje oraz pomogli w przygotowaniu dekoracji, nagłośnieniu i sprzątaniu sali.

Zobacz galerię ...







Gorlicki Konkurs Poezji Jednego Wiersza - kategoria klas VII, VIII SP oraz gimnazjum

15 listopada miał miejsce w GCK kolejny konkurs w ramach XXXVII Jesiennego Gorlickiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Jednego Wiersza tym razem w kategorii IV szkół podstawowych - kl.VII, VIII oraz szkół gimnazjalnych - klasy III.

Szkołę naszą reprezentowały uczennice Oliwia Świniarska z klasy 7 SP oraz Julia Filus z klasy 8 SP.

Niezmiernie nam miło poinformować, że wśród 40 uczestników konkursu Julka Filus otrzymała wyróżnienie.

Uczennice przygotowała pani Małgorzata Samsonowicz.







Gorlicki Konkurs Poezji Jednego Wiersza - kategoria klas IV-VI SP

14 listopada w Gorlickim Centrum Kultury uczniowie klas IV-VI SP rywalizowali w kategorii III Gorlickiego Jesiennego Konkursu Recytatorskiego w kategorii.

Szkołę Podstawową w Bystrej godnie reprezentowały uczennice: Aleksandra Janik, Maria Deda i Gabriela Szuba, które do występu przygotowały pani Małgorzata Samsonowicz i pani Marta Stachura.

Rywalizacja na gorlickiej scenie była zacięta, nie udało się zdobyć podium. Trzymamy kciuki za udział w przyszłym roku:)

Zobacz galerię ...







Gorlicki Konkurs Poezji Jednego Wiersza - kategoria klas I-III SP

Dnia 13 listopada 2018 w Gorlickim Centrum Kultury w Gorlicach, jak co roku odbył się XXXVII Jesienny Gorlicki Konkurs Recytatorki Poezji Jednego Wiersza.

Celem konkursu jest rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów, pobudzanie aktywności twórczej.

W kategorii II dzieci szkół podstawowych kl. I-III z naszej szkoły udział wzięły: Antonina Wójcik kl. I wiersz J. Brzechwy, pt. „Dwie krawcowe”. Patrycja Janik kl. II wiersz W.Chotomskiej „ Ballada o kogucie”, kl. III Julia Fabisz W. Bełza wiersz „Modlitwa Polskiego Dziewczęcia”.

Opiekę nad uczennicami sprawowała pani Dorota Orzechowska.

Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Zawsze wierzymy w naszych kolegów i koleżanki i tym razem nasze uczennice były rewelacyjne. Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki konkursu. I nareszcie! Komisja zdecydowała przyznać 6 wyróżnień spośród 38 uczniów, w tym uczennicy kl. I Antoninie Wójcik. Julia i Patrycja otrzymały dyplomy za udział w konkursie. To był bardzo miło spędzony czas. Mamy nadzieję, że będziemy mogli przeżyć takie emocje w przyszłym roku.

Zobacz galerię ...







"Wieczornica dla Niepodległej"

12 listopada uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Bystrej oraz mieszkańcy wsi Bystra uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszenie na uroczystość przyjęli goście: pan Jan Przybylski, wójt Gminy Gorlice, pani Ewa Magiera, była dyrektor szkoły, pan Franciszek Rzeszutek, Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice oraz pani Janina Fugiel, Prezes Zarządu Oddziału ZNP Gminy Gorlice. O godzinie 16.00 rozpoczęła się w kościele parafialnym w Bystrej Msza Święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny. Homilię na tą okoliczność wygłosił ks. proboszcz Stanisław Leśniak.

Po mszy rozpoczęła się część artystyczna, czyli Wieczornica "Dla Niepodległej”. Pieśni patriotyczne przeplatane poezją i elementami prozy odnosiły się do czasów niewoli, a potem okresu walki o niepodległą Polskę. Uczniowie w przejmujący sposób oddali ducha tęsknoty i miłości narodu polskiego do Ojczyzny. Ich wymowne interpretacje wierszy i utworów muzycznych idealnie komponowały się z atmosferą wnętrza świątyni.

Uczestnicy tej niezwykłej wieczornicy byli pod wrażeniem wszystkich występujących: Szymona Krupy (3 Gimnazjum), Julii Filus (8 SP), Wiktorii Chowaniec (8 SP), Kamila Trześniaka (8 SP), Zofii Adamkiewicz ( 3 Gimnazjum), Justyny Wójcik (3 Gimnazjum), Roksany Śliwy ( 8 SP), Pauliny Górskiej ( 3 Gimnazjum), Karoliny Wójcik (8 SP), Michała Szymczyka (7 SP), Pawła Krajewskiego (3 Gimnazjum), Kacpra Tokarza ( 3 Gimnazjum), Huberta Filusa (5 SP), Alberta Ligęzy ( 5 SP), Juliana Kudławca (7 SP) oraz Patryka Krupy (8 SP).

Wzruszający scenariusz uroczystości stworzyły panie Katarzyna Cetnarowska Mikruta-Cetnarowska oraz pani Małgorzata Samsonowicz. W przygotowania włączyli się także pani Iwona Warzycka-Tokarska oraz pan Grzegorz Fiega. Pan Bogdan Malesza z Gminnego Ośrodka Gminy Gorlice zadbał o oświetlenie, które nadało niesamowity charakter uroczystości.

Zobacz galerię ...







Gminne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

9 listopada odbyły się gminne uroczystości obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Szkołę naszą reprezentował pan Dyrektor Marcin Juszczęć oraz poczet sztandarowy w składzie: Dawid Gryzik, Oliwia Kmak i Zuzanna Orzechowska.

Na cmentarzu nr 125 w Zagórzanach odprawiono Mszę Świętą polową, a po niej miał miejsce uroczysty Apel Poległych i złożenie pod pomnikiem kwiatów przez wójta Ryszarda Guzika, wójta elekta, Jana Przybylskiego oraz delegacje gminnych instytucji.

Zobacz galerię ...







"Wieczornica dla Niepodległej" - ZAPROSZENIE







Szkolny Konkurs Recytatorski - "Dla Niepodległej"

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski "Dla Niepodległej". Organizatorem był Samorząd Uczniowski oraz pani Marta Stachura. Piękne wiersze poświęcone Ojczyźnie wykonali następujący uczniowie:

Filip Grzeszczuk (1 SP): „Hymn do miłości Ojczyzny” Ignacy Krasicki
Patrycja Janik (2 SP): „Sen żołnierza”- Konstanty Ildefons Gałczyński
Zofia Żurowska (2 SP): „Ziemia rodzinna”-Władysław Bełza
Julia Fabisz i Kacper Korona (3 SP): „Modlitwa polskiego dziewczęcia” – Władysław Bełza
Natalia Rolak (4 SP): „Hej, siewacze!”– Maria Konopnicka
Eliza Gawlik (4 SP): „Na mogiły rzucim kwiaty…”- Stanisława Kossuthówna
Edyta Bakaj (4 SP): „ Ziemia rodzinna” – Władysław Bełza
Gabriela Szuba (5 SP): „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”- Wisława Szymborska
Patryk Miarecki (5 SP): „Ojczyzna” - Maria Konopnicka
Łukasz Łątka (5 SP): „Polska” -Antoni Słonimski
Paulina Konieczko (6 SP): „Tu wszędzie Polska” – Tadeusz Kubiak
Mateusz Deda (7 SP):„Oblicze Ojczyzny” – Tadeusz Różewicz
Kacper Krupa (7 SP): „Jak długo w sercu naszym” – Konstanty Krumłowski
Julia Filus (8 SP): „Fotografia” – Lusia Ogińska
Zofia Adamkiewicz ( 3 Gim.): „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” – Wisława Szymborska
Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: Pani Małgorzata Janusz-Nowicka z Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach, pan Jacek Bartusik instruktor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Gorlice oraz pan Dyrektor Marcin Juszczęć, jako przewodniczący jury.

Ostatecznie zwycięzcami w swoich kategoriach zostali:

Zofia Żurowska -kategoria kl.1-3 SP
Gabriela Szuba-kategoria kl.4-6 SP
Zofia Adamkiewicz -kategoria kl.7-8 SP i III Gimnazjum

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Zobacz galerię ...







Międzyklasowy konkurs na wykonanie kotylionów

Samorząd Uczniowski ogłosił z okazji Święta Odzyskania Nieodległości konkurs międzyklasowy na wykonanie kotylionów. Każda z klas przygotowała i zaprezentowała na drzwiach swoich klas swoje piękne pracy. Wszyscy są zwycięzcami :):):)

Zobacz galerię ...







"Rekord dla Niepodległej"

9 listopada Szkoła Podstawowa w Bystrej wzięła udział w ogólnopolskiej inicjatywie wspólnego wykonania Hymnu Polski. Na sali gimnastycznej uczniowie 9 klas wraz z nauczycielami odśpiewali najważniejszą pieśń kraju, "Mazurka Dąbrowskiego". Pieśń ta od 1929 roku jest oficjalnym hymnem narodowym. Zawsze gdy śpiewamy lub słuchamy "Mazurka Dąbrowskiego" podczas różnorodnych uroczystości, odczuwamy wzruszenie i dumę, że jesteśmy Polakami.

Zobacz galerię ...







"Herosi Niepodległej" - spektakl w Kąśnej Dolnej

7 listopada cała społeczność szkolna udała się do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Miejsce to jest szczególne ze względu na liczne pamiątki po jednym z ojców Narodu, Ignacym Janie Paderewskim. Stanowi dzisiaj centrum kulturalne, gdzie organizowane są liczne koncerty, prelekcje i wystąpienia poświęcone polskiej twórczości.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości liczne wycieczki przybywają tutaj by poczuć klimat towarzyszący tworzeniu się nowej Polski.

Poza zwiedzaniem dworku Paderewskiego, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w spektaklu pt. "Herosi Niepodległej". Świetna scenografia, stroje i obrazowy scenariusz przedstawienia, przybliżyły uczniom okres schyłku I wojny Światowej, obrad wersalskich oraz sytuacji politycznej w odrodzonej Polsce.

Po zakończonym spektaklu miał miejsce krótki quiz wiedzowy, w którym uczniowie naszej szkoły wykazali się bardzo dobrą wiedzą i refleksem. Drobne upominki odebrali Patryk Rojek i Oliwia Świniarska.

Zobacz galerię ...







Pamiętamy o tych, którzy odeszli

W przededniu uroczystości Wszystkich Świętych przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Klubu Wolontariatu udali się na groby osób związanych z naszą szkołą. Pomodlono się, złożono kwiaty oraz zapalono znicze: na cmentarzu parafialnym w Bystrej na grobie kierownika szkoły pana Bolesława Wąsacza oraz na cmentarzu parafialnym w Gorlicach na grobach pani kierownik szkoły Amelii Smędowskiej oraz niedawno zmarłego nauczyciela, pana Jerzego Znamirowskiego.

Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.Amen.

Zobacz galerię ...







"Z odblaskami bezpieczniej" - spektakl

W dniu 27 października 2018 roku uczniowie klasy IV ze Szkolnego Koła Teatralnego „Scena 154” w ramach Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”, wystąpili z inscenizacją pt. „Z odblaskami bezpieczniej.” Przedstawienie przygotowane przez panie: Małgorzatę Samsonowicz, Katarzynę Mikrutę-Cetnarowską i Hannę Wojdyłę obejrzały dzieci z Samorządowego Przedszkola z Bystrej i najmłodsi uczniowie naszej szkoły, czyli klasy I-III SP. Celem przedstawienia było zwrócenie uwagi na konieczność noszenia znaczków odblaskowych przez cały rok, a szczególnie w porze jesiennej.

Zobacz galerię ...







Warsztaty gastronomiczne

W bieżącym roku szkolnym nadal kontynuowany jest Projekt - Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II, którego głównym celem jest pomoc uczniom klasy III Gimnazjum w wyborze właściwej drogi zawodowej. W szkole działa także Szkolny Punkt Informacji i Kariery dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli. W ramach tegoż projektu przeprowadzane są następujące zajęcia: warsztaty, konsultacje i spotkania indywidualne, a także wizyty zawodoznawcze.
W dniach 18 i 25 października uczniowie klasy III Gimnazjum i 8 SP aktywnie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, które odbyły się w sąsiedniej szkole - ZS Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej. Podczas zajęć, młodzież - pod kierunkiem p. A. Niemas oraz uczniów tutejszej szkoły- sporządzała pizzę i desery owocowe. Młodzi ludzie wykazali się wielką pracowitością, kreatywnością oraz umiejętnością pracy w grupie.

Zobacz fotorelacjęz tego wydarzenia ...







Krakowski teatr "Inspiracja" w naszej szkole

22 października uczniowie klas 6,7,8 Sp i III Gimnazjum wzięli udział w spektaklu profilaktycznym w wykonaniu krakowskiego teatru "Inspiracja".

Artyści poruszyli aktualne problemy młodych ludzi. Kształtująca się tożsamość i system wartości młodych narażone są na różnorodne pokusy współczesnego świata. Łatwy pieniądz, życie bez wyrzeczeń i wysiłku oraz potrzeba odniesienia sukcesu za wszelką cenę, wpływają negatywnie na psychikę młodzieży. Gdy już sobie są nie radzą z ciężarem decyzji i zobowiązań, sięgają po używki, z których najgroźniejsze to narkotyki i dopalacze.
Własnie o ich wpływie na młodego człowieka bardzo ekspresyjnie wypowiedzieli się wykonawcy z Krakowa.

Zobacz galerię fotograficzną ...







I Rajd im. Jerzego Znamirowskiego

17 października odbył się doroczny rajd szkolny. Ogłosiliśmy go I Rajdem im. Jerzego Znamirowskiego. W ten sposób społeczność szkolna oddała hołd kochanemu przez młodzież w Bystrej, nauczycielowi, który spopularyzował wśród młodych ludzi zapał do pieszych wędrówek.

W organizację i przebieg tego wydarzenia zaangażowały się panie Małgorzata Samsonowicz, Katarzyna Mikruta-Cetnarowska i Hanna Wojdyła. Panie podzieliły uczniów na 3 grupy, każda z nich powędrowała wybraną przez organizatorki trasą:

I grupa ( klasy 7,8 SP oraz III G) Bartne - Kornuty - Ferdel – Wapienne (opieka: panie Hanna Wojdyła, Małgorzata Samsonowicz i Katarzyna Mikruta-Cetnarowska )

II grupa ( klasy 4,5,6 SP) Dominikowice - Łysula - Wapienne (opieka: Katarzyna Fil, Marta Stachura, Joanna Wolska oraz Rodzice)

III grupa ( klasy 1,2,3 SP) Rozdziele - Ferdel - Wapienne ( opieka: panie Dorota Orzechowska, Alina Chwastowicz i Magdalena Fugiel-Czapka oraz Rodzice).

Piękna pogoda, cudowne kolory lasów i łąk oraz wspaniałe humory wśród uczniów i opiekunów spowodowały, że rajd był niezwykle udany. Gdy wszyscy szczęśliwie dotarli do ośrodka w Wapiennym, czekała tam na nich pyszna kiełbaska i ciepła herbata. Po zakończonym posiłku odbył się konkurs wiedzy o ruchu drogowym, w którym wzięły trzyosobowe drużyny z każdej klasy. Konkurs poprowadziły panie Joanna Trześniak i Iwona Warzycka-Tokarska.Pan Dyrektor Marcin Juszczęć wręczył drużynom dyplomy i drobne upominki.Zanim uczestnicy rajdu powrócili do Bystrej, skorzystali z boisk do piłki koszykowej, nożnej i placu zabaw, gdzie świetnie się bawili.

Rajd doskonale zintegrował dzieci, młodzież, nauczycieli oraz rodziców, którzy chętnie przyłączyli się do tej szkolnej inicjatywy, pokazując młodym ludziom, jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu i wspólna zabawa fair play.

Zobacz galerię fotograficzną ...







Marsz dla Życia i Rodziny

W niedzielne popołudnie, dnia 14 października 2018 r., podobnie jak w wielu innych miastach Polski, już po raz piąty w Gorlicach zorganizowany został Marsz dla Życia i Rodziny. Hasło przewodnie tegorocznych Marszów brzmi „Polska rodziną silna!”. Nawiązuje ono do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz do 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

W Marszu uczestniczyli również wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu w Bystrej pod opieką p. Joanny Wolskiej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. Bazylice Mniejszej, której przewodniczył biskup diecezji rzeszowskiej Jan Wątroba. Po Mszy św. oraz przemówieniu pani dr Marty Przewor ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Gorlicach dotyczącym konieczności ochrony życia poczętego oraz kultywowania tradycyjnych wartości rodzinnych, z rynku głównego wyruszył Marsz, który szedł ulicami miasta aż pod kościół pod wezwaniem Królowej Jadwigi, gdzie odbyło się jego oficjalne zakończenie.
Pogoda dopisała, a w czasie Marszu panowała przyjemna, serdeczna atmosfera.

Zobacz galerię fotograficzną ...







Zajęcia warsztatowe na Politechnice Krakowskiej

W dniu 13 października uczniowie klas: 5,7,8 SP i III G udali się na uczelnię – Politechnikę Krakowską, gdzie uczestniczyli w ciekawych zajęciach z zakresu fizyki, chemii i matematyki. Wyjazd ten odbył się w ramach projektu organizowanego przez Politechnikę Krakowską i SKO wsi Ropica Polska. Zajęcia te były niezwykle atrakcyjne, gdyż skierowane były głównie na wykonywanie doświadczeń. Młodzi ludzie wnikliwie poznawali tajniki wiedzy nauk ścisłych, które to, na co dzień wcale nie są łatwe. Zajęcia z profesorami tejże uczelni, dostarczyły naszym uczniom niezapomnianych wrażeń.

Zobacz galerię fotograficzną ...







Czarodziejskie Drzewo 2018

W dniu 10 października 2018 roku, przedstawiciele naszej szkoły: Zosia Górak i Gabrysia Szuba – uczennice klasy 5 oraz opiekunowie: Pan Dyrektor, p. Joanna Wolska oraz p. Marta Stachura, odebrali statuetkę Czarodziejskiego Drzewa 2018. Rozdanie nagród miało miejsce w Warszawie, w Służewskim Domu Kultury. Nasza szkoła została nagrodzona za różnorodne działania wokół drzew, związane z edukacją ekologiczną. Otrzymaliśmy także dyplom oraz sadzonki drzew: buki i sosny, które posadziliśmy przy naszej szkole. Podczas tej uroczystej gali wspólnie sadziliśmy drzewa, obejrzeliśmy japońskie sztuki walki oraz wysłuchaliśmy przemów zaproszonych gości - przedstawicieli: Miasta Stołecznego Warszawy, Lasów Państwowych, Ambasady Stanów Zjednoczonych oraz partnerów Święta Drzewa. Nasza społeczność szkolna nadal prowadzi akcję sadzenia i pielęgnowania drzew, krzewów oraz kwiatów przy szkole. Zgodnie z tradycją, klasa I wraz z wychowawcą, zasadziła swoje pierwsze drzewko – pięknego Platana.

Zobacz galerię fotograficzną ...







Pokaz pomocy medycznej

9 października uczniowie Szkoły Podstawowej i oddziału gimnazjalnego w Bystrej uczestniczyli w pokazie udzielania pomocy medycznej. Wykwalifikowany ratownik medyczny w bardzo interesujący i przystępny sposób zapoznał uczniów i pracowników szkoły z najważniejszymi urazami i wypadkami oraz procedurami udzielania pomocy.

Po prelekcji i prezentacji przyszła kolej na praktyczne ćwiczenia. Każdy chętny miał okazję do samodzielnego przeprowadzenia akcji reanimacji.

Zobacz galerię fotograficzną ...







Sukcesy naszych uczniów w Powiatowej Spartakiadzie Lekkoatletycznej

5 października reprezentacja kilkunastu uczniów starszych klas naszej szkoły, uczestniczyła w zawodach Powiatowej Ligi Lekkoatletycznej które odbywały się w Bobowej. W zmaganiach brała udział młodzież kilkunastu szkół.

Wszyscy nasi uczniowie dali z siebie wszystko by osiągnąć jak najlepsze wyniki. Poprawiono trzy rekordy szkoły. Trześniak Kamil w biegu na 300 m wynikiem 45,6 sek., Wojciechowski Dominik w skoku w dal z wynikiem 5,01 m. oraz Filus Julia w rzucie oszczepem z wynikiem 23,48 m.

W przypadku Julki można śmiało powiedzieć że jej sukces był potrójny:) Wynikiem który osiągnęła, zapewniła sobie I miejsce w swojej konkurencji w tych zawodach. Dało jej to również możliwość startu w zawodach wojewódzkich (po raz pierwszy w sportowej historii szkoły) oraz jej wynik sklasyfikowany został na trzecim miejscu w rankingu Lekkoatletycznego TOP 25 naszej gminy skrupulatnie aktualizowanego przez p. Krzysztofa Lewka.

BRAWA DLA WSZYSTKICH, BRAWA DLA JULI, TRZYMAMY KCIUKI NA ZAWODACH WOJEWÓDZKICH W TARNOWIE :)







Gminna Gra Niepodległościowa - finał

W piątek 5 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale Gminnej Gry Niepodległościowej na Pustkach w Łużnej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Ropica Polska.

Szkołę reprezentowały 3 drużyny: Polska Brygada ( Paulina Piechota, Stanisław Staszyński i Hubert Filus), Biało-Czerwone ( Gabriela Szuba, Zofia Górak i Barbara Karpińska) oraz Miłośniczki Niepodległej ( Emilia Szuba, Gabriela Wojciechowska i Michał Szymczyk w zastępstwie za Aleksandrę Ligęzę). W grze uczestniczyły także drużyny z Ropicy Polskiej, Kobylanki, Dominikowic, Zagórzan, Kwiatonowic i Szymbarku.

Uczniowie kierując się mapą i wskazówkami mieli za zadanie odgadnąć hasło pomocne w odkryciu miejsca schowanego skarbu Skrzyńskich.

Fascynująca historia regionu połączona z zabawą na świeżym powietrzu była okazją do integracji z innymi uczniami Gminy Gorlice.

Zobacz galerię fotograficzną ...







Wizyta niezwykłego gościa

W dniach 2 i 4 października przybyła do naszej szkoły pani Małgorzata Janusz – Nowicka, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach. Pani Małgosia - jak co roku – przeprowadziła w wybranych klasach niezwykle ciekawe zajęcia interdyscyplinarne z zakresu biblioterapii. W tym roku szkolnym, poprowadziła cykl lekcji pt. „Recepta na przyjaźń” w klasach: I, II, III, IV, V i VII SP. Warsztaty w jej wykonaniu – jak zawsze - cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci wspólnie czytały, pracowały w grupach, odgrywały scenki dramowe oraz wykonywały prace literackie i plastyczne. Wyrazem wdzięczności ze strony dzieci, było podarowanie pani Małgosi pięknego bukietu jesiennego oraz zaproszenia na kolejne spotkania z literaturą.

Zobacz galerię fotograficzną ...







"Ostatnie pożegnanie"







Wieczór filmowy

Pierwszy w tym roku szkolnym czwartkowy wieczór filmowy za nami. Film " Zakazane piosenki " rozpoczął zaplanowany cykl filmów o tematyce II wojny światowej. W seansie wzięli udział uczniowie klas 6- 8 Szkoły Podstawowej i III Gimnazjum oraz opiekun SU Iwona Warzycka-Tokarska.







Nowy Samorząd Uczniowski

W dniu 17 września uczniowie naszej szkoły wybrali nowy Samorząd Uczniowski.

Zobacz fotorelacjęz tego wydarzenia ...





"Odblaskowa Szkoła"

Nasza szkoła poraz pierwszy będzie brała udział w Małopolskim Konkursie "Odblaskowa Szkoła". Przed nami wiele zadań i wyzwań. Trzymajcie kciuki ! :)

Link do strony konkursu ...





Festiwal biegowy w Krynicy

W miniony piątek 8.09.2018 r już po raz czwarty 25 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Biegu Niepodległym otwierającym wspaniały Festiwal Biegów w Krynicy Górskiej organizowany w ramach Forum Ekonomicznego.
Pomysłodawca udziału młodzieży w tej imprezie p. Hanna Wojdyła traktuje ją jako działanie profilaktyczne. Wspaniała atmosfera imprezy daje nadzieje, że nawet po opuszczeniu murów naszej szkoły, aktywność fizyczna będzie dla naszych wychowanków po prostu zdrowym nawykiem.
Wszyscy uczestnicy dali z siebie wszystko i do biegów finałowych w poszczególnych kategoriach wiekowych zakwalifikowało się aż 6 osób. Byli to Julia Filus, Julia Klimek, Kamil Trześniak, Adrian Wszołek, Patryk Miarecki oraz Maja Łątka z klasy IV, dla której były to pierwsze w życiu poważne zawody. BRAWA DLA WSZYSTKICH.

Gratulujemy również naszym kolegom ze szkoły w Szymbarku, którzy zostali niekwestionowanymi mistrzami w kategorii klas 7-III Gimnazjum zajmując w biegu finałowym odpowiednio I,II,IV,VIII i XII miejsce.

Zobacz galerię fotograficzną...





Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

3 września 2018 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Jak zawsze odprawiono Mszę Świętą, a po niej poczet sztandarowy wraz z uczniami, nauczycielami i rodzicami skierował się do budynku szkoły. Krótka akademia przygotowana przez Samorząd Uczniowski podsumowała wakacje, nawiązała do rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz do obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pan Dyrektor Marcin Juszczęć powitał wszystkich obecnych, a w szczególności najmłodszych uczniów naszej szkoły. Po części oficjalnej odbyły się spotkania z wychowawcami.

Zobacz galerię fotograficzną...















strzałka do góry